2020-06-29

Świeże, zielone liście, wyjątkowe kształty i bajeczne kolory: tulipany to idealny sposób na rozpoczęcie roku i wprowadzenie odrobiny wiosny do domu. W naturze tulipany kwitną wiosną, więc abyśmy mogli cieszyć się ich pięknem w zimie to ogrodnicy muszą je trochę oszukać. Nadają cebulom sztuczny okres zimowy, po którym wyższe temperatury w szklarni sprawiają, że tulipany czują, że jest wiosna i zaczynają kwitnąć.

Pochodzenie

Tulipany pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Nomadzi przywieźli cebulki do Turcji, gdzie stały się niezwykle popularne. Osmańscy sułtani nosili tulipana jako symbol na swoim turbanie: „tulipan” pochodzi od perskiego słowa „tulipan”, które oznacza „turban”. Obecnie tulipany są szczególnie kojarzone z Holandią, największym dostawcą tulipanów zarówno w postaci cebul, jak i kwiatów ciętych.

Asortyment

Przy ponad 600 odmianach, wybór tulipanów jest szeroki. Kwiaty są często jednobarwne, ale są również dostępne ze wzorami przypominającymi płomienie, kolorowymi paskami i kolorowymi krawędziami. Tulipany są klasyfikowane według kształtu kwiatów: pojedyncze i podwójne, tulipany papuzie, tulipany liliowe lub w formie tulipanów z frędzlami lub drobnymi igiełkami na krawędzi. Szczególnie niezwykłe są podwójne tulipany przypominające piwonie.

Na co zwrócić uwagę kupując tulipany

• O wyglądzie tulipana decyduje waga. Duże cebulki dają najcięższe tulipany z największymi kwiatami.

• Wysokość i stopień dojrzałości muszą odpowiadać. Ten etap dojrzałości jest wyrażony liczbami od 1 (niedojrzały) do 5 (dojrzały).

• Kupując tulipany, kwiaty muszą być wolne od szkodników i chorób. Zdrowe rośliny będą trwalsze w wazonie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla profesjonalistów

• Przechowuj tulipany tak krótko, jak to możliwe.

• Przechowywanie tulipanów w chłodzie zapobiega ich dalszemu dojrzewaniu. Najlepiej przechowywać w temperaturze 2 - 5 ° C.

• Po przybyciu do sklepu zawiń tulipany ciasno w papier i pozostaw je do wyprostowania w płytkiej warstwie wody. Zapobiega to ich skrzywieniu. Odetnij białą część na dole łodygi, aby ułatwić wchłanianie wody.

• Pracuj czysto i sucho, unikaj kondensacji lub zamoczenia kwiatów i liści ze względu na ryzyko szarej pleśni, która znacznie obniża wartość dekoracyjną.

• Cięte tulipany mogą nadal rosnąć od 5 do 15 cm: coś, co należy wziąć pod uwagę, umieszczając tulipany w bukietach i aranżacjach.

• Tulipany można łączyć z żonkilami tylko wtedy, gdy używasz specjalnej odżywki do kwiatów cebulowych.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

·       Wybierając wazon, należy uwzględnić kilka centymetrów wzrostu.

·       Upewnij się, że wnętrze wazonu jest czyste i napełnij go zimną wodą z kranu. Dodaj do wody dostarczoną odżywkę do kwiatów ciętych.

·       Upewnij się, że w wodzie nie ma żadnych liści. W razie potrzeby usuń dolne liście. Odetnij 2 do 3 cm od łodygi.

·       Umieść wazon w miejscu wolnym od przeciągów, nie na słońcu ani w pobliżu źródła ciepła, ale tak chłodno, jak to możliwe. Nie umieszczaj wazonu w pobliżu owoców; przyspieszy to starzenie się kwiatów.

·       Tulipany piją dużo wody. Regularnie sprawdzaj poziom wody w wazonie i w razie potrzeby uzupełniaj zimną wodą z kranu.

·       Ponownie przyciąć opadające tulipany, zawinąć je w mocny papier i pozostawić do wypicia w wodzie przez godzinę. Wtedy znów będą pięknie wyprostowani.

Rozwijaj firmę wraz z FloraGO
Zapisz się na newsletter, by co tydzień dostawać
porady florystyczne w pigułce!
Dziękujemy! Twoja rejestracja została przyjęta
Oops! Something went wrong while submitting the form.