Hiacynt (Hyacinthus)

2020-06-29
Naukowa nazwa hiacynta to Hyacinthus. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznej postaci. Hyakinthos był pięknym młodzieńcem,…

Naukowa nazwa hiacynta to Hyacinthus. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznej postaci. Hyakinthos był pięknym młodzieńcem, kochankiem Apollina, który nauczał go strzelania z łuku oraz grania na cytrze. Zefir, który zabiegał o jego względy, ale lekceważony przez Hiacynta, z zazdrości tak skierował rzucony dysk Apollina, że zranił śmiertelnie kochanka. Z krwi zmarłego wyrósł kwiat zwany dziś hiacyntem, a jego ciało Apollo zabrał na Olimp.

Hiacynt należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae), pochodzi ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego, jego naturalne siedliska występują gdzieś pomiędzy Libanem a środkową Turcją.

Hiacynt jest symbolem pokoju i władzy. Około 1560 roku rozpoczęto uprawę hiacyntów w Austrii. W XVII i XVIII wieku pięknym wyglądem i zapachem hiacyntów cieszyć się mogli tylko zamożni miłośnicy kwiatów. W międzyczasie cebulki hiacyntów trafiły na tereny Niderlandów. Wydmy w tym regionie okazały się idealnie do uprawy tego wyjątkowego kwiatu. Dopiero wtedy rozpoczęła się produkcja hiacyntów na większą skalę. Na szczęście teraz roślina jest już dostępna dla wszystkich.

Rozwijaj firmę wraz z FloraGO
Zapisz się na newsletter, by co tydzień dostawać
porady florystyczne w pigułce!
Dziękujemy! Twoja rejestracja została przyjęta
Oops! Something went wrong while submitting the form.