Dzień Matki w skomplikowanych czasach

2020-06-30

W znakomitej większości krajów świata Dzień Matki obchodzi się w drugą niedzielę maja.

Europa obchodziła Dzień Matki prawie całkowicie zamknięta.  

W dramatycznie dotkniętej epidemią Belgii na ten szczególny dzień odrobinę poluzowano drastyczne ograniczenia: w domu można było przyjąć 4 gości!  

W USA zwyczajowo wiele mam i ojców mieszka w osiedlach dla seniorów, lub elegancko urządzonych kondominiach. Większość z nich z powodu epidemii jest w tej chwili zamknięta dla odwiedzających, dlatego dzieci, wnuki i prawnuki stawały pod balkonami lub na zewnątrz ogrodzeń i bram, trzymając balony i transparenty. Wszystko to przy zachowaniu odpowiedniego dystansu!

W Indiach najpopularniejszym miejscem świętowania stał się Internet. Wirtualne rodzinne imprezy, piosenki i toasty dla mamy, recytacja wierszy, wideo-kolaż… dodatkowo hinduskie mamy zwierzyły się z drobnej tajemnicy – otóż „zamknięte” w domu z dziećmi postanowiły wdrożyć potomstwo do prac domowych, dzięki czemu (tak mówią) mają Dzień Matki dłużej, niż jeden dzień.

W tyle nie pozostali Brytyjczycy. Poza Internetem popularne stały się tego dnia imprezy rodzinne przed drzwiami domu rodziców. Mamy przygotowały ulubione dania swoich dzieci, dzieci i wnuki przyszły z krzesłami, wszyscy zasiedli w odpowiedniej liczbie i odległości… Inne mamy przygotowały jedzenie, które dzieci odbierały z progu domu, by zastawić nim swój stół a potem włączyć internetowy komunikator i kamerę, i połączyć się z domem mamy.

Kreatywność, potrzeba bliskości, miłość. Przede wszystkim miłość. Te rzeczy stały się w Dniu Matki najważniejsze, bo większość świata obchodziła święto w zupełnie nietypowych, dziwnych, niezwykłych warunkach.

W Polsce mamy trochę więcej szczęścia. Otwarte kwiaciarnie i możliwość spotkań rodzinnych – to wcale nie takie oczywiste dla wszystkich w Europie i poza nią. Dlatego cieszmy się razem z naszymi Mamami, świętujmy, podarujmy im kwiaty, uśmiech, czas.  

Ps.

Zachęcamy Cię do zarejestrowania się i sprawdzenia naszej oferty: https://flora-go.com/marketplace/login

Zdjęcie ilustrujące artykuł Biuro Kwiatowe Holandia

Rozwijaj firmę wraz z FloraGO
Zapisz się na newsletter, by co tydzień dostawać
porady florystyczne w pigułce!
Dziękujemy! Twoja rejestracja została przyjęta
Oops! Something went wrong while submitting the form.