Dostęp do historii zamówień

2020-06-30

Ostatnio otrzymaliśmy ciekawą sugestię od klientki, która regularnie zamawia kwiaty i rośliny na platformie FloraGO:

"Mam małą uwagę do informacji umieszczanych na stronie a związanych z naszymi zamówieniami. Bardzo brakuje mi, aby w historii zamówień pojawiał się również producent. Wiadomo, że zdarza się towar, z którego nie do końca jesteś zadowolony i postanawiasz, że od tego producenta więcej nie kupisz, ale niestety po jakimś czasie przy takiej liczbie producentów, zapominasz o kogo chodziło. To samo działa jeszcze bardziej w drugą stronę, kiedy jesteś mega zadowolony z towaru i za jakiś czas chcesz kupić od danego producenta. Towar w historii zamówień znajdziesz, ale nie wiesz już od kogo kupiłeś. Ja mam swoich sprawdzonych producentów, ale lubię też sprawdzać towar od innych i czasami jestem na prawdę bardziej zadowolona. Wiem, że nie dla wszystkich, ale dla mnie istotna jest odmiana, jakość i producent, aby móc powtarzać zamówienie. Da się coś z tym zrobić? Mnie osobiście bardzo ułatwi to proces zamówień :)."

Byliśmy przekonani, że znacie pełną funkcjonalność platformy ;-). Ale z drugiej strony skąd? Nie informowaliśmy o tym i teraz sukcesywnie będziemy nadrabiać zaległości w opisywaniu dodatkowych możliwości, które ułatwią korzystanie z platformy.

Tak, jest możliwość sprawdzenia historii zamówień i to bardzo dokładnie, łącznie z informacją o ogrodniku, od którego zamówiliśmy konkretny asortyment. Służy do tego funkcja RAPORTY

Po kliknięciu w zakładkę RAPORTY należy określić przedział czasowy z jakiego chcesz wygenerować raport.
Po kliknięciu na przycisk POBIERZ wygenerowany zostanie raport w arkuszu Excel.
Rozwijaj firmę wraz z FloraGO
Zapisz się na newsletter, by co tydzień dostawać
porady florystyczne w pigułce!
Dziękujemy! Twoja rejestracja została przyjęta
Oops! Something went wrong while submitting the form.