Amarylisy kwiatami grudnia

2020-06-30

Amarylis, znany również jako hippeastrum, to prawdziwa gwiazda grudnia.

Pochodzenie

Amarylis to roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), która wyróżnia się ogromnymi kwiatami. Rodzaj składa się z około 70 do 75 gatunków i ponad 600 mieszańców i odmian. Amarylis rośnie dziko w (sub) tropikalnych regionach Meksyku i Karaibów, aż do północnej Argentyny. Ze względu na nagą łodygę kwiat jest również znany jako Naked Lady w Ameryce Północnej.

Asortyment

Wszystkie rodzaje krzyżowań zaowocowały grupami Amaryllis w oparciu o kształt kwiatu: Galaxy Grp, Diamond Grp, Colibri Grp, Double Galaxy Grp, Double Diamond Grp, Double Colibri Grp, Butterfly Grp, Trumpet Grp i Spider Grp, w tym Cybisteri. Ze względu na skojarzenie bożonarodzeniowe najłatwiej będzie ci pomyśleć o kolorach czerwonym i białym amarylis, ale spektrum kolorów znacznie się rozszerzyło w ostatnich latach. Są teraz również kwiaty fioletowe, różowe, żółte, zielone i różne dwukolorowe. Wydrążona łodyga ma 50-60 cm długości i 3-5 cm szerokości. Cebule sadzi się w szklarniach, aby zbierać z nich kwiaty. W zależności od odmiany roślina wytwarza od 2 do 6 dużych kwiatów na szczycie, z sześcioma jasnymi płatkami.

Na co zwrócić uwagę kupując amarylis

Sprawdź długość i liczbę pąków na łodydze.

Stopień dojrzałości wyraża się w etapach od 1 do 5, tak jak w przypadku wszystkich kwiatów ciętych.

Kwiaty są zwykle dostarczane bez wody w pudełku i przechowywane w temperaturze 5 ° C.

Jak wszystkie kwiaty, kupiony kwiat amarylisa powinien być wolny od szkodników i chorób. Kupując, zwracaj uwagę na botrytis.

Sprawdź również, czy pąki nie są zwiędłe, wysuszone, pogniecione lub odbarwione.

Łodygi są czasami słabe, pęknięte lub wysuszone. Oznacza to, że kwiaty były zbyt długo przechowywane bez dostępu do wody.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla profesjonalistów

Odetnij kilka centymetrów od łodyg ostrym nożem.

Umieść kwiaty w czystych pojemnikach lub wazonach z czystą wodą.

Dodaj specjalny odżywkę do kwiatów cebulowych, który zapewni, że kwiaty dobrze się otwierają.

Nie należy dopuszczać do zmoczenia kwiatów w wyniku nadmiernej wilgoci lub kondensacji. Może to powodować pojawienie się pleśni.

Amarylis można przechowywać w stanie suchym w chłodni w temperaturze 5-6 ° C, ale nie za długo, aby uniknąć wysychania łodyg.

Rozdzieranie i zawijanie końca łodygi jest charakterystyczną cechą amarylis. Możesz temu zapobiec, owijając mały kawałek taśmy wokół dolnej części łodygi.

Podczas tworzenia bukietów i prac kwiatowych dobrze jest włożyć usztywniający patyczek do wydrążonej łodygi, aby podeprzeć ciężkie kwiaty.

Podczas pracy z gąbką florystyczną dobrze jest przygotować otwór przed włożeniem łodygi.

Nie umieszczaj amarylisów w przeciągu, w pobliżu źródła ciepła lub obok miski z owocami. Dojrzewający owoc uwalnia etylen, który przyspiesza starzenie się kwiatów.

Wskazówki dotyczące prezentacji dla profesjonalistów

Eleganckie, długie łodygi amarylis mogą stanowić element aranżacji. Możesz stworzyć atrakcyjne świąteczne bukiety i aranżacje, łącząc amarylis z gałęziami, takimi jak Cornus lub Salix, z Ilex verticillata (bluszcz liściasty) lub z krzewami, takimi jak Kalina lub Syringa. Dobrym pomysłem jest przygotowanie wiszącej aranżacji jako rodzaj alternatywny do choinki. Jeśli wlejesz wodę do łodyg, kwiaty rozkwitną w pełni. Jeśli włożysz również do łodygi akcentujący kwiat cięty, taki jak róża, gerbera lub anturium, będzie to ciek\awe zamknięcie odwróconej łodygi.

📷 Biuro Kwiatowe Holandia

Rozwijaj firmę wraz z FloraGO
Zapisz się na newsletter, by co tydzień dostawać
porady florystyczne w pigułce!
Dziękujemy! Twoja rejestracja została przyjęta
Oops! Something went wrong while submitting the form.